آی او اس (iOS)

سیستم عامل همراه ساخته شرکت اپل که در ابتدا برای آیفون و آی‌ پاد تاچ توسعه داده می‌شد، از آن زمان به بعد برای استفاده در سایر دستگاه‌ ها مانند و اپل تی‌ وی گسترش یافت. شرکت اپل مجوز استفاده از ای او اس برای نصب بر روی سخت‌افزارهای شخص ثالث را نمی‌دهد. فروشگاه نرم‌افزار مربوط به این سیستم عامل اَپ استور (App Store) در ۶ مارس ۲۰۱۲ دارای بیش از ۵۵۰٫۰۰۰ نرم‌افزار کاربردی بود که جمعاً بیش از ۲۵ بیلیون بار دانلود شده‌اند. در سه‌ماهه آخر سال ۲۰۱۰ این سیستم‌عامل ۱۶٪ از سهم سیستم‌عامل تلفن‌های هوشمند را در اختیار داشته و پایین‌تر از سیستم عامل اندروید گوگل قرار گرفته بود. این سیستم‌عامل در ماه می ۲۰۱۰ در ایالات متحده آمریکا، ۵۹٪ از مصرف داده‌های وب تلفن همراه (از جمله استفاده از آی‌ پاد تاچ و آی‌ پد) را به خود اختصاص داد.

رابط کاربری آی او اس بر اساس مفهوم دستکاری مستقیم ، با استفاده از حرکات چند لمسی طراحی شده‌است. عناصر رابط کنترل از: switches و sliders و buttons تشکیل شده‌است. پاسخ به ورودی کاربر فوری است و رابط سیال را فراهم می‌کند. تعامل با سیستم عامل حرکاتی را شامل می‌شود از این جمله حرکات می‌توان: swipe, tap, pinch, reverse pinch که هر کدام از این‌ها تعاریف خاصی را در چارچوب IOS سیستم‌عامل و رابط کاربری چند لمسی آن را دارا می‌باشند. شتاب‌ سنج داخلی توسط برخی از برنامه‌ های کاربردی مورد استفاده برای پاسخ به تکان دادن دستگاه (که یکی از نتایج شایع آن دستور خنثی‌سازی است) یا چرخش آن در سه بعد (یکی از نتایج شایع آن تعویض از عمودی به افقی است) قرار می‌گیرد.

در حال حاضر آخرین نسخه iOS16 می باشد که در ۲۰۲۲ September برای عموم منتشر شد . جهت دانلود مستقیم باتوجه به مدل دستگاه ؛ از لینک های ذیل استفاده نمایید.

دانلود iOS 16 با لینک مستقیم :